Home > News & Events > Inactive Financial Institution Letters




Inactive Financial Institution Letters


09/27/2007

The following individuals have been added to OFAC's SDN list:

AYE, Maung; DOB 25 Dec 1937; citizen Burma; nationality Burma; Vice Senior General; Vice- Chairman of the State Peace and Development Council; Deputy Commander-in-Chief, Myanmar Defense Services (Tatmadaw); Commander-in-Chief, Myanmar Army (individual) [BURMA]

BO, Maung; DOB 16 Feb 1945; citizen Burma; nationality Burma; Lieutenant-General; Chief of Bureau of Special Operation 4; Member, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

HTWE, Aung; DOB 1 Feb 1943; citizen Burma; nationality Burma; Lieutenant-General; Chief of Armed Forces Training; Member, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

MANN, Shwe (a.k.a. MANN, Thura Shwe); DOB 11 Jul 1947; citizen Burma; nationality Burma; Joint Chief of Staff; Member, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

MYINT, Ye; DOB 21 Oct 1943; citizen Burma; nationality Burma; Lieutenant-General; Chief, Military Affairs; Chief, Bureau of Special Operation 1; Member, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

OO, Maung; DOB 1952; citizen Burma; nationality Burma; Major General; Minister of Home Affairs (individual) [BURMA]

OO, Tin Aung Myint (a.k.a. OO, Thiha Thura Tin Aung Myint); DOB 27 May 1950; citizen Burma; nationality Burma; Lieutenant-General; Quartermaster General; Minister of Military Affairs; Member, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

SEIN, Thein; DOB 20 Apr 1945; POB Pathein, Irrawaddy Division; citizen Burma; nationality Burma; Adjutant General; First Secretary, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

SHWE, Than; DOB 2 Feb 1935; alt. DOB 2 Feb 1933; citizen Burma; nationality Burma; Senior General, Minister of Defense and Commander-in-Chief of Defense Services; Chairman, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

SWE, Myint; DOB 24 Jun 1951; citizen Burma; nationality Burma; Lieutenant-General; Chief of Military Affairs Security (individual) [BURMA]

THI, Lun; DOB 18 Jul 1940; citizen Burma; nationality Burma; Brigadier-General; Minister of Energy (individual) [BURMA]

WIN, Kyaw; DOB 3 Jan 1944; citizen Burma; nationality Burma; Lieutenant-General; Chief of Bureau of Special Operation 2; Member, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]

WIN, Nyan; DOB 22 Jan 1953; citizen Burma; nationality Burma; Major General; Minister of Foreign Affairs (individual) [BURMA]

WIN, Soe; DOB 10 May 1947; citizen Burma; nationality Burma; Lieutenant-General; Prime Minister; Member, State Peace and Development Council (individual) [BURMA]




Last Updated 4/8/2009 communications@fdic.gov